Wideo i foto
WIDEO I FOTO
Wideo. Ekskluzywna galeria Wolf

Zobacz biurowiec Wolf Marszałkowska! Projekt Stefan Kuryłowicz

  • Komentarze

Film: Marta Żylska

Marszałkowska w Warszawie od początku XX wieku jest najbardziej prestiżową ulicą stolicy. Biurowiec Wolf Marszałkowska projektu pracowni Kuryłowicz & Associates wpisuje się w charakter tej przestrzeni. Elegancka bryła łączy wyrafinowanie technologiczne z pięknymi proporcjami i rytmem smukłych okien

Biurowiec Wolf Marszałkowska wypełnił w całości działkę położną w narożniku ulic Marszałkowskiej i Żurawiej. Obiekt oddany został do użytku w 2010 roku.

Budynek zaprojektowała pracownia Kuryłowicz & Associates Głównym projektantem był Stefan Kuryłowicz, jeden z najwybitniejszych polskich architektów współczesnych.

Jak zwykle w przypadku dzieł Kuryłowicza jego biurowiec to coś więcej niż fasady szklane i pudełko. Od strony ulicy Marszałkowskiej budynek zyskał olbrzymi szklany wykusz o wygiętej płynnie ścianie. Dynamiczna forma koresponduje z ruchliwą arterią.

Wolf Marszałkowska od Kuryłowicza

Boczne elewacje budowli, które mają gęste podziały okienne o smukłych proporcjach nawiązują do budynku po drugiej stronie Marszałkowskiej. To powstały w latach 50. gmach projektu Marka Leykama, autora słynnego Okrąglaka w Poznaniu.

Architektura biurowca Wolf Marszałkowska odnosi się również do przedwojennej tradycji ulicy Marszałkowskiej, wówczas budowano tam najbardziej eleganckie kamienice i budynki. Dziś ulica na powrót stała się bardzo atrakcyjna dla inwestorów. 

Na wewnętrznym dziedzińcu, parterze i pierwszym piętrze budynku Wolf Marszałkowska znajduje się galeria handlowa. Jej poziomy spinają schody ruchome.

informacje o biurowcu:

Lokalizacja: róg ul. Marszałkowskiej i Żurawiej
Podstawowa funkcja: biurowa i handlowa
Typ zabudowy: wysokościowa
Rozpoczęcie budowy: 2008
Zakończenie budowy: lipiec 2010
Kondygn. nadziemne: 8 - 12  Kondygn. podziemne: 5
Powierzch. całkowita: 31707 m2
Powierzch. użytkowa: 25095 m2
Powierzch. biurowa: 11052 m2
Powierzch. handlowa: 3361 m2
Powierzch. zabudowy: 2146 m2.
Kubatura: 90000 m3
Miejsc parkingowych: 149
Najemcy / sklepy: HSBC Polska

 

Zobacz też: Wolf Bracka, luksusowy dom handlowy w Warszawie. Projekt Stefan Kuryłowicz

przeczytaj rowniez
Autor: Marta Żylska
Zdjęcia: TM
Data publikacji: 8.12.2011 22:47
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.