Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Syrenka wyskoczyła pod Zamkiem - Multimedialny Park Fontann w Warszawie

  • Komentarze

Multimedialna fontanna to kolejny krok w planie zwracania Warszawy ku rzece. W pełnym symboliki przedstawieniu inaugurującym otwarcie Multimedialnego Parku Fontann o władzę nad przestrzenią starły się cztery żywioły – ogień, woda, powietrze i ziemia

Film: Karol Kryński

Na warszawskim Podzamczu uruchomiono pierwszą w Polsce instalację fontann multimedialnych. W inauguracyjny wieczór 7 maja na tle wody rozbłysnęły postacie znane z legend i mitów, w tym Syrenka oraz Złota Kaczka

Park fontann to kolejny krok w planie zwrócenia Warszawy ku rzece. Przez lata stolica odwracała się od Wisły, jej brzegi zamieniły się w arterie komunikacyjne. Po wybudowaniu przyciągającego olbrzymie tłumy Centrum Nauki Kopernik przyszła kolej na atrakcję, jakiej w mieście jeszcze nie było – efektowne wodotryski na miarę XXI wieku.

Multimedialna fontanna zastąpiła starą i wysłużoną, w której stojąca woda przybierała kolor zielony. Teraz jest nie tylko nowy „mercedes”, ale i całe otoczenie zostało podane rewitalizacji. W nocy fontanna zachwyca serią barw, w dzień, gdy wodotrysk nie świeci –  trochę przeraża kamienna, granitowa pustynia wokół jej basenu.

Na otwarciu fontanny zaprezentowano pokaz Magia Żywiołów. Tryskającej wodzie towarzyszyła muzyka, recytacja aktorska, a nawet pokazy akrobatyczne. Wszystko to było ilustrowane światłami i laserami, które na ekranie z wody rysowały zmieniające się jak w kalejdoskopie obrazy. Nie zabrakło widoków z codziennego życia Warszawy czy legend związanych z miastem, np. o warszawskiej Syrence, Warsie i Sawie czy o Bazyliszku.

Pokazy fontann multimedialnych w Warszawie odbywać się będą w okresie letnim: w soboty od godziny 21 (maj i wrzesień), a w pozostałych miesiącach od godziny 21.30

przeczytaj rowniez
Autor: red.
Zdjęcia: Mariusz Cieszewski/za zgodą www.poland.gov.pl
Data publikacji: 6.06.2011 10:32
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej

Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych. Architektura zajmuje się również organizowaniem przestrzeni używanej przez człowieka. Osoba posiadająca wykształcenie w dziedzinie architektury oraz uprawnienia do wykonywania projektów budynków nosi tytuł architekta. Szersza definicja architektury obejmuje projektowane we wszelkich skalach. Sposobem rozplanowania miast i osiedli ludzkich oraz włączeniem ich w istniejący układ przyrody i infrastrukturę zajmuje się urbanistyka, ruralistyka, architektura krajobrazu oraz planowanie przestrzenne. Projektowaniem elementów budynku i jego wyposażenia w małej skali zajmuje się meblarstwo, projektowanie przedmiotu, projektowanie wnętrz oraz pokrewna mu scenografia. Nauką zajmującą się projektowaniem konstrukcyjnych elementów budynku, ich wielkości i wzajemnego usytuowania jest inżynieria lądowa.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.