Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Ranking TOP 10 najlepszej architektury w Chinach!

 • Komentarze

Takie nowatorskie rozwiązanie na pewno zaintryguje każdego

Takie nowatorskie rozwiązanie na pewno zaintryguje każdego

Fot: Dzięki uprzejmości biura Pink Cloud

Chiny od dawna są potęgą w architekturze, nowoczesnych rozwiązaniach i w tworzeniu niesamowitego designu. Wielu architektów inpiruje się właśnie architekturą prosto z Chin. Prezentujemy ranking najlepszych założeń i projektów architektonicznych powstałych lub tych, które dopiero powstaną w Chninach. Oceńcie, który projekt jest najlepszy ! A może chcecie właśnie takiej architektury w Polsce?

Przykłady chińskiego designu, budownictwa, jakie tu prezentujemy nie są typową listą rankigngową. Jest to 10 najlepszych projektowanych lub zrealizaowanych założeń. Ułożenie listy rankingowej pozostawiamy Wam. Głosujcie, oglądajcie i komentujcie, a już niedługo zaprezentujemy Wam zwycięzce rankingu!

Main Expo Pavilion wraz z integralnie zaprojektowanym otoczeniem. Projekt pawilonu to dzieło architektów z biura UNStudio. Architektem otoczenia jest !Melk Landscape Architecture. Pawilon został zaprojektowany specjalnie na Międzynarodowe Targi Ogrodnicze 2014, trwające od kwietnia do października w Qingdao, wschodniej prowincji Chin. Przewiduje się, że pawilony odwiedzi 15 milionów międzynarodowych gości!. Targi odbęda się pod hasłem „ przejdźmy przez życie w zgodnie z naturą”. Całe założenie to powierzchnia 28 tys. m2, na której znajda się trzy nowoczesne, tematyczne pawilony: roślin, centrum ogrodnicze, pawilon poświęcony tematyce hodowli roślin. Projekt tego założenia miał na celu połączenie nauki i nowoczesności z naturą. Inspiracją dla projektantów stały się osiągnięcia naukowe. Architekci chcieli przekazać podstawowe zasady panujące w świecie natury przez architektoniczny detal.

Oct Design Muzeum zostało zaprojektowane przez Studio Pei – Zhu. Muzeum zlokalizowane jest w Shenzhen. Inspiracją do powstania takiego prostego, ale intrygujacego założenia była lokalizacja miejsca. Muzeum zostało wybudowane w sąsiedztwie zatoki. Dodatkowo wpływ na kształt i wygląd bryły miała potrzeba zlokalizowania tu miejsca na prezentowanie wystaw designu i wzornictwa. Celem stało się stworzenie przestrzeni surrealistycznej, którą "da się poczuć i dotknąć". Wnętrze jest w całości białe, nie ma żadnego kąta, wszystko jest obłe. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze nie posiada głębi i nie rzuca cieni. Pomysłowe? Sami oceńce.

Yellow River Art Centre zaprojektowane przez WAA (We Architech Anonymous). Centrum Sztuki zlokalizowane w mieście Yinchuan to pierwszy projekt, który będzie realizowany w ramach budowy nowej dzielnicy sztuki. Nazwa centrum wzięła się od Yellow River, w okolicach której zlokalizowane będzie Centrum Sztuki i która to jest uważana za kolebkę chińskiej cywilizacji. Wygląd budynku przypomina spiętrzające się warstwy ziemi, które są kształtowane przez nurt rzeki. Założeniem projektantów stało się nawiązanie do zmienności i niepewności, jakie niosą za sobą rzeki.

Most – brama ma być zrealizowany w nowej dzielnicy biznesu Shizimen w Zhuhai. Projekt jest dziełem biur: 10 design oraz Buro Happold. Architekci zostali zwycięzcami konkursu, którego celem było stworzenie mostu, będącego bramą wprowadzającą nas w świat południowych Chin. To właśnie tu planowana jest budowa nowoczesnego centrum handlowego i stworzenie dzielnicy biznesu. Projekt miał na celu uchwycić dynamikę i wykorzystać dogodne położenie w delcie rzeki.

>> Dowiedz się wiecej o projekcie mostu - bramy!

Flip City to pomysł biura PinkCloud.dk. Projekt wygrał konkurs zakładający postanie projektu na „ponowe przemyślenie urbanistyki Szanghaju”. Projekt ma na celu stworznenie Sznghaju, który stanie się wzorem dla rozwoju innych miast. Architekci odwrócili poziomą panoramę miasta do pionu. Dzięki takiemu zabiegowi zagspodarowanie miasta, widoczne kiedyś tylko z lotu ptaka, teraz jest widoczne także z poziomu wzroku człowieka. Pozwoli to wypełnić pustki urbanistyczne, jakie są zmorą miasta.

Guangzhou Daily Group Culture Centre to propozycja od grupy projektowej IAPA. Kompleks niwersalnych budyków wygrał międzynarodowy konkurs na najlepszy design. Centrum zakłada budowę biur, pawilonów wystawowych, centrum usługowego, hotelu oraz miejsca kultury. To wszystko tworzy żywe założenie o unikalnym wyglądzie i konkekście.

Masterplan dla Honghe powstał na zlecenie Golden Harbor Group. Projekt ma na celu pomóc w rozwoju obszaru miasta Shenzhen. Ma posytywnie wpłynąć na renowacje i modernizacje miasta. Doświadczona grupa AECOM stworzyła projekt założenia ekologicznego: oszczędność energii i ochrona środowiska przede wszystkim. Projekt zakłada stworzenie wysokiej klasy hoteli, biurowców i centrum handlowego. Znajdą się tu również założenia mieszkaniowe i elementy uzupełniające krajobraz, a wszystko na najwyższym poziomie architektonicznym.

S. Deer Corporate Headquarters od biura Prechteck. Architekci stworzyli centrum mody i designu w dwóch przeróconych i lekko zdeformowanych szścianach. Projektanci chcieli pokazać, że moda to nie tylko ubrania – to styl życia. Postanowili postawić na nowoczesny design i wielofunkcyjność założenia.

CTF Tianjin Tower – projekt wieżowca, który przełamie ziemie – tak swój projekt opisują architekci z grupy projektowej SOM. Wiezowiec ma osiągnąć wysokość 530 metrów. W jego wnętrzu zaprojektowano 300 apartamentów i 350 pokoi oraz 5 gwiazdkowy hotel umieszczony na najwyższych kondygnacjach budynku.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła podstawowa i obiekt sportowy w jednym - bieżnia na dachu architektury współczesnej w Chinach
  Szkoła podstawowa i obiekt sportowy w jednym - bieżnia na dachu architektury współczesnej w Chinach

  Projekt szkoły podstawowej połączonej z obiektem sportowym w chińskiej prowincji Zhejiang to odpowiedź na problem niedoboru gruntów w tej części miasta. Bryła i plan szkoły zaprojektowane zostały w formie owalu. Dlaczego? Otóż podyktowane zostało to kształtem boiska, które znalazło się... na dachu! W efekcie architekci z biura architektonicznego LYCS z Hong Kongu uzyskali nie tylko ciekawą architekturę współczesną ale również sporą ilość miejsca więcej

 • Architektura na świecie. Chiny - galeria handlowa z dobrą energią!
  Architektura na świecie. Chiny - galeria handlowa z dobrą energią!

  Architektura. W chińskim mieście Wuhan niedawno zakończyła się realizacja luksusowej galerii handlowej. Jej wnętrze zaprojektowano zgodnie z zasadami synergii - współdziałania różnych czynników. Projekt obiektu wybrano w drodze konkursu, który zwyciężyła pracownia UNStudio. W nowej galerii handlowej znajdują się sklepy luksusowych marek, światowej klasy butiki, kawiarnie, restauracje oraz kino. więcej

 • Budynki sądów na świecie. TOP 10 Archiramy!
  Budynki sądów na świecie. TOP 10 Archiramy!

  Prezentujemy 10 wybranych przez nas budynków sadów na świecie. Niektóre są już zrealizowane inne w fazie projektu, ale wszystkie ciekawe architektonicznie. więcej

 • World Architecture Festival 2012. Najlepsze budynki roku 2012
  World Architecture Festival 2012. Najlepsze budynki roku 2012

  W październiku 2012 odbył się coroczny Festiwal Światowej Architektury. Architekci z całego świata konkurowali w takich dziedzinach projektowych, jak: edukacja, kultura, detal, czy transport. Prezentujemy dwa zwycięskie projekty, które według nas robią wrażenie na odbiorcy. Wam też się podobają? więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości biura Pink Cloud
Data publikacji: 3.07.2012 12:04
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.