Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Znamy wyniki III edycji konkursu architektonicznego FUTUWAWA!

 • Komentarze

Nagroda Jury w kategorii Warszawa przyszlosci oraz nagroda internautow - projekt Kladki Rowerowej Mostu Poniatowskiego autorstwa Kamy Wybieralskiej i Mikolaja Molendy

Nagroda Jury w kategorii Warszawa przyszlosci oraz nagroda internautow - projekt Kladki Rowerowej Mostu Poniatowskiego autorstwa Kamy Wybieralskiej i Mikolaja Molendy

 • Nagroda jury kategoria Pory roku - Biennale nieuzytkow autorstwa Martyny Baran
 • Nagroda jury kategoria Pory roku - Urban garden autorstwa Kamy Wybieralskiej
 • Nagroda Jury, kategoria Warszawa przyszlosci - Ból fantomowy Sciany Wschodniej autorstwa Kai Abdank i Wojciecha Kacperskiego
 • Nagroda Jury, kategoria Warszawa przyszlosci - Tarchomin. Pejzaze pomiedzy architektura autorstwa Doroty Slazakowskiej
 • Wyróżnienie jury - Wyciag_Anię autorstwa Tomasza Rychlewskiego
 • Wyróżnienie jury - Architektura a granice wolnosci -wiezienie XXI autorstwa Doroty Wilczynskiej
 • Wyróżnienie jury - Metram-nowa tozsamosc wizualna autorstwa Mariusza Rozyckiego
 • Wyróżnienie jury - Ośrodek pomocy osobom bezdomnym autorstwa Katarzyny Swiderskiej

Znamy już zwycięzców III edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości. Trzy edycje FUTUWAWA pozwoliły zgromadzić i zaprezentować prawie 500 eksperymentalnych projektów. Zobaczcie które były najlepsze!

Futurystyczna wizja warszawskiej przestrzeni miejskiej – konkurs architektoniczny

FUTUWAWA to futurystyczne wizje projektów architektury, urbanistyki i przestrzeni publicznej Warszawy. Młodzi twórcy - głównie studenci architektury tworzą niczym nieograniczoną przestrzeń miejską. Jest to rodzaj projektowej zabawy, która rodzi dyskusję na temat ulic i placów Warszawy.

Kreatywność młodych projektantów była na tyle zaskakująca, że zaproponowano konkurs architektoniczny na najlepszy projekt FUTUWAWY. Prezentowane były zarówno bryły, które rzeczywiście mogłyby powstać, jak i te, które są na tyle utopijne, że nigdy nie będą zrealizowane.

W konkursowym jury zasiedli:

– Sebastian Cichocki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
– prof. Mirosław Duchowski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
– prof. Sławomir Gzell, Katedra Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
– architekt Marcin Mostafa, prezes Oddziału Warszawskiego SARP
– dr Kacper Pobłocki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
– dr Elżbieta Anna Sekuła, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej
– Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta

Nagrodę Jury Konkursowego w kategorii projekt dla Warszawy przyszłości zdobyły ex aequo trzy projekty:

Kładka Rowerowa Mostu Poniatowskiego autorstwa Kamy Wybieralskiej i Mikołaja Molendy. Projekt ten zdobył także Nagrodę Internautów w wysokości 2 000 zł.

Werdykt: Jest trafnym odczytaniem problemu miasta i pragmatyczną propozycją jego realnego rozwiązania. Projekt jest przydatny, uzasadniony, wpisany w kontekst miejsca oraz wynika z rzeczywistej potrzeby.

Ból fantomowy Ściany Wschodniej autorstwa Kai Abdank i Wojciecha Kacperskiego

Werdykt: Projekt konceptualny i prowokacyjny. Jest koncepcją, która ma przypominać m.in. władzom miasta o pustce placu Defilad i odwiecznym problemie z jego zagospodarowaniem. Stanowi swego rodzaju lustro, które pokazuje nam obraz tego, co jest „po drugiej stronie” – jednak odbicie jest jedynie lustrzane, co ukazuje nam nieprawdziwość zastanej sytuacji.

Tarchomin. Pejzaże pomiędzy architekturą autorstwa Doroty Ślązakowskiej

Werdykt: Projekt ważny ze względu na zwrócenie uwagi na istotę i potencjał nieformalnych i często niedostrzeganych przestrzeni – dzięki systemowi mikro-interwencji może umożliwić stworzenie w ich miejscu przestrzeni społecznych i bliskich mieszkańcom. Pomysł może być wykorzystywany w podobnych miejscach w stolicy i innych miastach.

Nagrodę Jury Konkursowego w kategorii projekt dla Warszawy przyszłości – PORY ROKU zdobyły ex aequo dwa projekty:

Urban garden autorstwa Kamy Wybieralskiej

Werdykt: Projekt, który – dopracowany – może być z powodzeniem wprowadzony w różne przestrzenie publiczne miasta. W prosty sposób odpowiada na potrzebę zieleni w mieście.

Biennale nieużytków autorstwa Martyny Baran

Werdykt: Propozycja łączy w sobie założenia wielu innych społecznych projektów, mających na różne sposoby ożywiać przestrzenie miejskich nieużytków w Warszawie. Biennale byłoby sezonowym zwieńczeniem procesów poszukiwania i ożywiania fragmentów przestrzeni miejskiej – jest więc w założeniu procesem angażującym, dynamicznym (tak jak dynamiczne jest miasto) oraz posiadającym wyraźne zwieńczenie.


Jury zadecydowało zsumowaniu puli nagród z dwóch kategorii konkursowych i równym podziale tej sumy (8 000 zł) pomiędzy 5 zwycięzców z obu kategorii.

 Oprócz tego wyróżniono jeszcze cztery projekty:

Ośrodek pomocy osobom bezdomnym autorstwa Katarzyny Świderskiej

Architektura a granice wolności – więzienie XXI wieku autorstwa Doroty Wilczyńskiej

Werdykt: Obie propozycje są warte poparcia jako idee/koncepcje, które starają się rozwiązać istotne problemy społeczne przy pomocy architektury.

Metram© – nowa tożsamość wizualna autorstwa Mariusza Różyckiego

Werdykt: Praktyczna, dobrze przygotowana i w zasadzie gotowa do wdrożenia propozycja, która z powodzeniem funkcjonuje w wielu innych miastach, a w Warszawie wydaje się koniecznością.

Wyciąg_Anię autorstwa Tomasza Rychlewskiego
Werdykt: Projekt traktujący miasto z przymrużeniem oka, lekki, pomysłowy i zabawny.

Wszystkie projekty, również te nienagrodzone, można zobaczyć na stronie FUTUWAWY.

 

Milena Glinojecka
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.