Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE
Grzegorz Piątek na temat architektury modernizmu

Grzegorz Piątek o architekturze modernizmu w Polsce. Posłuchaj, co krytyk architektury Grzegorz Piątek, mówi na temat architektury modernizmu w Polsce

 • Komentarze

Grzegorz Piątek to znany krytyk architektury. Mimo młodego wieku, z jego zdaniem liczy się już środowisko architektów i nie tylko. Dlatego zapytaliśmy Grzegorza Piątka co uważa na temat architektury modernizmu w Polsce. Obalimy niektóre mity i potwierdzimy fakty. Zapraszamy do posłuchania rozmowy z Grzegorzem Piątkiem.

Film: Weronika Kwasiborska

Grzegorz Piątek o architekturze modernizmu. Zapytaliśmy Grzegorza Piątka co uważa na temat architektury modernizmu w Polsce. Obalimy niektóre mity i potwierdzimy fakty. Zapraszamy do posłuchania rozmowy z Grzegorzem Piątkiem.

Grzegorz Piątek. Architektura modernizmu przez wielu architektów uważana jest za przełom w tej dziedzinie. Wprowadziła do architektury świeżość i nowe rozwiązania, zrywając tym samym z istniejącymi do tej pory zasadami i detalami. Rozwój modernizmu w Polsce podzielony został na dwie fazy, których granicę wyznaczyła II wojna światowa. Grzegorz Piątek zradza nam co uważa na temat tego stylu architektury!

Grzegorz Piątek o architekturze modernizmu w Polsce

Grzegorz Piątek obala mit, że architektura modernizmu może być nudna i przewidywalna. Często spotyka się stwierdzenie, ze architektura modernizmu jest wręcz nudna. Jednak, jak podkreśla krytyk, taki zarzut można postawić praktycznie każdej epoce, która podobnie jak modernizm, wydała na świat obiekty zarówno słabe jak i średnie, ale także wybitne. Najwięcej oczywiście jest tych średnich, ale to nie oznacza, że w epoce modernizmu nie było obiektów wybitnych – wręcz przeciwnie.

>> Grzegorz Piątek zdradza nam dlaczego Osiedle Za Żelazną Brama jest tak ważne!

Nie ulega wątpliwości, ze modernizm to epoka, która stawia przede wszystkim na funkcjonalność. Stąd inna nazwa epoki: funkcjonalizm. W pierwszej fazie modernizmu tworzyło się architekturę elitarną, taką jak wille czy budynki użyteczności publicznej. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie Katowic bez Spodka, Warszawy bez Muzeum Narodowego, czy Gdyni bez znanego dawniej pod nazwą Domu Żeglarza Polskiego (obecnie znajduje się tam Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej). Przykłady można wymieniać bez końca, dlatego trzeba przyznać, że modernizm w Polsce to epoka, która zaznaczyła się na kartach historii polskiej architektury.

Przedstawiciele architektury modernizmu

Modernistów w Polsce możemy wyliczać bez końca. Jednak w historii architektury znajdziemy kilka ikon, o których warto wspomnieć i pamiętać. Między innymi można tu wymienić: Macieja Nowickiego, Henryka Buszko, Czesława Przybylskiego, Juliusza Żurawskiego, czy Romualda Gutta oraz Szymona Syrkusa i Helenę Syrkusową.

Nie ulega wątpliwości, że większość polskich miast posiada swoje ikony modernizmu. Przed 1939 rokiem w Polsce najwięcej architektury modernizmu wyrastało w granicach Warszawy, Gdyni i Katowic. W tych miastach możemy spotkać całe dzielnice zabudowane architekturą modernizmu. Lata powojenne to w pewnym sensie „zagłada” architektury przez modernizm. Rozkwit tej epoki ustala się na lata 1956 – 1957. Do końca lat 80 XX wieku państwo ustaliło wytyczne projektowe dla nowych obiektów projektowanych właśnie w stylu modernizmu. Dla architektury modernizmu krytyczny był rok 1989 rok, kiedy zaczęło się krytykowanie, a wręcz oszpecanie i dewastowanie architektury modernizmu. Wiązało się to z nieprzemyślanymi remontami, które w znaczny sposób oszpecały ikony modernizmu.

przeczytaj rowniez
 • 40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne
  40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne

  Utworzone w 1971 roku Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni było pierwszą w kraju placówką, gdzie zwiedzający mogli podglądać morską florę i faunę. Sam obiekt muzeum to ciekawy, modernistyczny gmach z międzywojnia ze szklaną rotundą z czasów powojennych więcej

 • Modernistyczne eldorado
  Modernistyczne eldorado

  Asmara, stolica afrykańskiej Erytrei, wzniesionana przełomie lat 30. i 40.przez włoskich kolonistów, to mało znane modernistyczne miasto, które przetrwało do dziś w praktycznie niezmienionym kształcie. Można tam zobaczyć ponad 400 budynkóww stylu włoskiego racjonalizmu, zabytki architektury futurystycznej oraz ruchu Novecento więcej

 • Hala sportowa w Bieruniu

  Budynek hali powstał w wyniku rozpisanego przez gminę ogólnopolskiego konkursu architektonicznego więcej

 • Bez dogmatu

  Historia renowacji barokowych wnętrz wiejskiego kościoła w Czechach to kronika odważnych posunięć hierarchów, lokalnej administracji i upartych projektantów z praskiego studia Qubus Design. Mieszanka baroku z klasyką designu, a nawet aluzjami do islamu, nie jest czystą prowokacją, lecz manifestem kulturowej otwartości we wnętrzu, które służyć będzie nie tylko liturgii, ale i świeckim imprezom dla miejscowej, niekoniecznie katolickiej społeczności więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons
Data publikacji: 11.06.2013 12:50
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.