Wieniec

Wieniec to część konstrukcji budynku, które celem jest wzmocnienie ścian i ich ochrona przed rozsunięciem się. Wieniec ma postać żelbetowej belki, okalającej ściany nośne. Po ułożeniu stropów na każdej kondygnacji, wzdłuż ścian konstrukcyjnych i wzdłuż obwodu budynku wykonuje się wieńce żelbetowe. Mogą one mieć przekrój ok. 20x20 cm. Wysokość wieńca nie może być mniejsza niż wysokość stropu, natomiast szerokość mieści się w przedziale 10-18 cm.
Elementy te są zbrojone podłużnie za pomocą trzech lub czterech prętów ze stali konstrukcyjnej,  o średnicy 10- 12 mm. W tym celu stosuje się stal klasy od A-0 do A-IIIN. Pręty są łączone strzemionami, w liczbie trzech do czterech na metr długości wieńca. Zbrojenie wieńca ustawia się na wszystkich ścianach nośnych po ułożeniu konstrukcji stropowej a także zakończeniu prac murarskich przy warstwie elewacyjnej. Betonowanie wieńca prowadzone jest równocześnie z zalewaniem stropu. W przypadku cienkich stropów monolitycznych prace muszą być podzielone na dwa etapy. W pierwszym mieszankę betonową układa się do wysokości jak na stropie. Następnie, gdy beton zwiąże i stwardnieje, dodaje się deskowanie i dolewa brakującą warstwę na wieńcu do oczekiwanej wysokości.

Powiązane hasła: więźba dachowa,

Autor: KZ
Data publikacji: 29.11.2016 12:40
Tagi: dom jednorodzinny, konstrukcja
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.