1 2 3 4 5

Wiadukt

Znany już od czasów rzymskich rodzaj przeprawy pozwalającej na pokonanie przeszkody terenowej typu: dolina, wąwóz, inna droga kołowa, tory kolejowe, innej niż woda (do pokonywania przeszkód wodnych służą konstrukcje o analogicznej konstrukcji - mosty).
Termin "wiadukt" pochodzi z łaciny;utworzony został od słów "via" (droga) i ducere (prowadzić). Choć wiadukty istniały, zanim powstało imperium rzymskie, to właśnie Rzymianie byli twórcami najliczniejszych i najbardziej imponujacych konstrukcji tego rodzaju. Rzymskie wiadukty zachowały się na terenie samej Italii, Hiszpanii i Francji. W tym ostatnim kraju powstał najdłuższy wiadukt starożytności, Pont Serme.


Najwyższym istniejącym wiaduktem w Europie (2014) jest Wiadukt Millau (fr. Viaduc de Millau) we Francji, prowadzący autostradę A75 nad doliną Tarn. Najwyższy filarem tej konstrukcji mierzy wysokości 341 metrów, długość wiaduktu to 2460 metrów, a szerokość 32. Projekt Viaduc de Millau przygotowało biuro projektowe Foster and Partners Normana Fostera.


Artykuły w Archiramie
Wiadukt przy PGE Arena
Wiadukt jak tęcza
Najpiekniejsze mosty w Polsce

Zdjęcia: Grzegorz W. Tężycki/Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: przeprawa, wiadukt
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.