1 2 3 4 5

Tempietto

Tempietto, po włosku dosłownie „mała świątynia”, to rodzaj niewielkiej budowli sakralnej zbudowanej na planie koła. Budowle tego rodzaju projektowane były w epoce renesansu i baroku, są stosunkowo nieliczne, termin kojarzony jest przede wszystkim ze słynną realizacją Donato Bramantego.
Tempietto to także rzadko stosowana nazwa pawilonów ogrodowych na planie centralnym, wznoszonych w baroku i klasycyzmie.  

Wybudowane w 1502 roku tempietto Bramantego znajduje się na dziedzińcu kościoła Kościoła św. Piotra in Montorio w Rzymie zbudowanej w 1502 r. według projektu Donato Bramantego. Kaplica wzniesiona została w miejscu, w którym według chrześcijańskiej tradycji ukrzyżowany został św. Piotr.

Budowla na planie centralnym nawiązuje do tradycji architektury starożytnego Rzymu i budynków takich, jak świątynia Westy w Tivoli. Plan centralny stosowany był w sztuce wczesnochrześcijańskiej w budynkach poświęconych pamięci męczenników, często stosowano go również w mauzoleach.

Niezależnie od źródeł inspiracji, tempietto Bramantego uważane jest za bryłę o wyjątkowo harmonijnych proporcjach, jedno z pierwszych dzieł dojrzałego renesansu.
Budynek jest niewielki, pozbawiony dekoracji rzeźbiarskiej. Centralny korpus przekryty jest półkulistą kopułą. Cellę otacza wieniec kolumn. Ukończoną kaplicę miał otoczyć okrągły dziedziniec z kolumnadą, ale do przebudowy nie doszło, do dziś budynek wpisany jest w przestrzeń na planie prostokąta.


Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kaplica, świątynia, tempietto
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.