Prostylos

Prostylos to jeden z typów świątyni w architekturze starożytnej Grecji. Typowy prostylos to mały budynek wzniesiony na planie prostokąta, zaopatrzony w portyk. Front świątyni zdobiły najczęściej cztery kolumny. Wejście do budynku znajdowało się na jednym z krótszych boków. Pozostałe ściany pozbawione były dekoracji architektonicznej. Budynek przekryty był dwuspadowym dachem.

Prostylosem jest np. świątynia Dionizosa w Pergamonie.
Pierwsze świątynie tego typu wybudowane zostały prawdopodobnie na wyspach greckich w okresie archaicznym, ok. VIII wieku p.n.e. Służyły jako budynki związane z kultem i skarbce. Schemat budowli wykorzystywany był także w architekturze sakralnej Etrusków i Rzymian.

Typy świątyń w architekturze starożytnej Grecji: templum in antis, świątynia w podwójnych antach, amfiprostylos, peripteros, pseudoperipteros, pseudodipteros, monopteros, tolos.

Autor: KZ
Data publikacji: 7.01.2015 14:43
Tagi: architektura Grecji, świątynia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.