Peripteros

Peripteros, perypteros, perypter – typ świątyni w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu, zazwyczaj znacznych rozmiarów, w odróżnienieniu od np. templum in antis czy amfiprostylosu. Perypter wyróżnia pojedyncza kolumnada, otaczająca cellę ze wszystkich stron. Niekiedy nazwa używana jest do opisania typu budynku z taką kolumnadą, nawet jeśli nie pełni on funkcji sakralnych i nie jest związany z kultem.

W architekturze starożytnego Rzymu spotykany był niekiedy mniej rozbudowany wariant tego typu świątyni, określany jako peripteros sine postico, to jest perypter bez kolumnady z tyłu. Takie pozbawienie elewacji tylnej kolumn wiązało się z fasadowym charakterem rzymskich świątyń, które nie były przeznaczone do oglądania ze wszystkich stron.
Jedną z najbardziej znanych świątyń w typie perypteru jest Partenon na Akropolu ateńskim.

W zależności od liczby kolumn w elewacji frontowej, greckie świątynie określano m.in. jako: tetrastylos (cztery kolumny), pentastylos (pięć kolumn), heksastylos (sześć), heptastylos (siedem), oktastylos (osiem), ennastylos (dziewięć kolumn), dekastylos (dziesięć), dodekastylos (dwanaście).  
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: peripteros, starożytna Grecja, świątynia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.