1 2 3 4 5

Kanadyjczyk

Kanadyjczyk to potoczne określenie domu wzniesionego w konstrukcji szkieletowej z drewna. Nazwa systemu wynika z rozpowszechnienia tej technologii w Kanadzie. W Polsce technologia rozpowszechniła się w latach 90. XX wieku. .

Kanadyjczyk - budowa

Drewniany szkielet budynku montowany jest najczęściej z wysuszonych, zaimpregnowanych belek o przekroju 38 x 89 albo 38 x 140 mm. Drewno musi być bardzo dobrej jakości, suche (wilgotność poniżej 20%), bez śladów pleśni lub żerowania owadów. Przestrzeń między belkami wypełnia się warstwą izolacji termicznej i zabezpiecza folią paroszczelną. W przypadku domów o konstrukcji drewnianej właściwe zabezpieczenie przed wilgocią jest konieczne dla zapewnienia trwałości budynku. Od środka ściany pokrywane są zwykle płytami g-k. Ściany zewnętrzne pokrywane są deskowaniem, niekiedy popularnym w Kanadzie sidingiem winylowym, tynkiem albo płytkami ceramicznymi.
Stropy wykonuje się z gęsto rozstawionych belek drewnianych albo prefabrykowanych drewnianych belek dwuteowych.

Zalety i wady domów kanadyjskich

Budynki wznoszone w systemie kanadyjskim są nieco tańsze od murowanych, choć różnice w porównaniu do budynków murowanych znacząco zmniejszyły się w porównaniu z latami 90., gdy budowa domów drewnianych była bardziej konkurencyjna. Ich budowa trwa krócej, prawidłowo wykonane mają dobre parametry termiczne. Ich trwałość w polskim klimacie uważana jest za niższą niż budynków murowanych. Problemem może być też akustyka budynku, zwłaszcza w domach piętrowych.


Powiązane hasła: konstrukcja słupowo-belkowa, prefabrykat,


Autor: KZ
Data publikacji: 7.09.2016 16:54
Tagi: dom jednorodzinny, konstrukcja
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.