Heksastylos

Heksastylos – w architekturze starożytnej Grecji typ świątyni z sześcioma kolumnami w fasadzie, peripteros. Budowle z sześcioma kolumnami należały do najczęściej wznoszonych świątyń greckich w porządku doryckim w okresie późnoarchaicznym i wczesnoklasycznym.
Wśród najszerzej znanych przykładów tego rodzaju obiektów są świątynia Afai na Eginie oraz świątynia Zeusa w Olimpii; ponadto obiekty kultowe poświęcone Atenie Alea (Udzielającej Azylu) w Tegei (w tej świątyni połączony obok kolumn w porządku doryckim występują korynckie) oraz Posejdonowi na Sunionie.
Greckie świątynie podzielone zostały na kategorie, a jednym z kryteriów jest właśnie liczba kolumn w elewacji frontowej. Na tej podstawie wyróżnia się typy tetrastylos, pentastylos, heksastylos, heptastylos, oktastylos, enneastylos, dekastylos, dodekastylos, z czterema – dwunastoma kolumnami. Liczba podpór była zawsze parzysta dla zachowania symetrii.

Powiązane hasła: świątynia grecka, świątynia rzymska, świątynia egipska, świątynia etruska

Więcej informacji
Papuci-Władyka E., Sztuka starożytnej Grecji, Kraków 2001
Witruwiusz, O architekturze ksiąg dziesięć, tł. K. Kumaniecki, Warszawa (Prószyński i S-ka) 1999

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: heksastylos, starożytna Grecja, świątynia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.