Garbhagriha

Garbhagriha to sanktuarium świątyni hinduistycznej (czasem także dżinijskiej lub buddyjskiej). Terminem tym określa się niewielkie z reguły pomieszczenie, służące do przechowywania kultowego posągu lub innego wyobrażenia bóstwa, czy też relikwii. W sanskrycie nazwa sankturaium oznacza komnatę – łono.
Dostęp do tej przestrzeni mają zazwyczaj tylko kapłani, jest ona niedostępna dla większości wiernych. Dla tych ostatnich przeznaczona jest mandapa, połączona z sanktuarium westybulemantaralą.
Pomieszczenie zwykle zbudowane jest na planie prostokąta. Wnętrze sanktuarium jest z reguły bogato zdobione, ale pozbawione otworów okiennych i słabo oświetlone. W niektórych świątyniach garbhagriha znajduje się pod poziomem gruntu (np. jaskinia w świątyni Kamakhya w Guwahati, w prowincji Asam).
Bezpośrednio nad sanktuarium często znajduje się wieża, vimana. Podkreśla ona rangę sanktuarium. Garbhagriha i vimana wyznaczają główną oś pionową świątyni – jeśli wież jest kilka, sanktuarium znajduje się pod najwyższą z nich.
 

Autor: KZ
Data publikacji: 27.08.2014 11:55
Tagi: architektura Indii, garbhagriha, świątynia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.