Dipteros

Dipteros to jeden z najbardziej efektownych i rozbudowanych typów świątyni w architekturze starożytnej Grecji. Budynek otoczony jest podwójną kolumnadą, czyli dwoma rzędami kolumn. Podpory otaczają naos ze wszystkich stron. Prostokątna świątynia wyróżniała się zazwyczaj rozmiarami, była też bogato dekorowana.
Dipteros to typ świątyni szczególnie popularny w architekturze jońskiej.

Niekiedy terminem dipteros określa się także budynki nie pełniące funkcji sakralnych, ale otoczony podwójną kolumnadą. Podobnym typem świątyni jest pseudodipteros.

Przykłady dipterosów w architekturze sakralnej Grecji: Heraion III na Samos,. p.n.e., świątynia Apollina w Didymie, Artemizjon w Efezie z VI w.
Ostatnia z wspomnianych świątyń, czyli Artemizjon, była jedną z najwspanialszych świątyń w świecie greckim, podziwianym ze względu na skalę założenia, walory architektoniczne i zgromadzone działa sztuki. Budowę finansował m.in. lidyjski władca, którego imię stało się symbolem bogactwa – Krezus. Architektami byli Chersifron, Metagenes i Theodoros, a świątynię ozdobili najsłynniejsi artyści, łącznie z Fidiaszem i Polikletem. Powstała kolosalna budowla ze 127 kamiennymi kolumnami o wysokości 19 metrów. W historii bardziej od architektów zapisał się jednak szalony szewc, który postanowił spalić starożytną „ikonę architektury”, by zdobyć sławę – niestety, udało mu się, jego imię znane jest do dziś.
   

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2015 12:36
Tagi: architektura Grecji, świątynia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.