Apartament

Apartament to zespół pomieszczeń składających się na wydzieloną w budynku przestrzeń mieszkalną, przeznaczoną dla określonego użytkownika i tworzącą całość. Pomieszczenia usytuowane są zazwyczaj na jednym poziomie (kondygnacji), niekiedy z dodatkowymi wnętrzami np. na antresoli. Zwykle mają reprezentacyjny charakter. Termin apartament ma charakter wartościujący – używany jest w odniesieniu do mieszkań dużych, wystawnych, luksusowych. Czynniki wpływające na uznanie mieszkania za apartament to m.in. użycie nietypowych, kosztownych materiałów, atrakcyjny widok z okna, szczególnie korzystne położenie budynku, wyższa niż standardowa wysokość pomieszczeń (min. 285 cm).

Z biegiem czasu termin obejmował coraz większą grupę mieszkań, był coraz szerzej stosowany. Początkowo odnosił się głównie do wnętrz pałacowych; w XVII i XVIII stuleciu określał zespoły pomieszczeń użytkowanych przez władców i dostojników, mieszkalne części pałacu przeznaczone dla danej osoby – jak Apartamenty Króla i Apartamenty Królowej w pałacu królewskim w Wilanowie.
W wieku XIX i XX apartamentem nazywano luksusowe mieszkania, zwykle w miejskich kamienicach, a także zespoły pomieszczeń hotelowych wynajmowanych jako całość. W XXI wieku widoczne jest nadużywanie określenia apartament i traktowanie go wręcz jako synonimu słowa „mieszkanie”. Na stronach internetowych niektórych deweloperów jako apartament określane są nawet lokale o powierzchni zaledwie 30 m kw, nie różniące się wiele od kawalerki.

Powiązane hasła: blok, garsoniera, kamienica  

Autor: KZ
Data publikacji: 9.11.2015 11:47
Tagi: apartament, małe mieszkanie
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.