Anta, anty

Anta to w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu ścianka wysunięta przed ścianę frontową lub tylną nawy - naosu. Anty podkreślają narożniki greckiej świątyni. Czołowa powierzchnia ant ma formę pilastra, przy czym dekoracja architektoniczna jest często bogatsza, niż w przypadku kolumn.
Anty wywodzą się z wczesnej architektury greckiej, pierwotnie były drewnianymi słupami, podtrzymującymi ciężar również drewnianego belkowania. W takiej formie pojawiły się m.in. w archaicznej świątyni Hery w Olimpii, wzniesionej ok. 600 roku p.n.e. W klasycznej greckiej świątyni wzniesionej z kamienia anty miały przede wszystkim znaczenie dekoracyjne, a ciężar górnej partii budynku spoczywał na ścianach.  

Anty pojawiają się zarówno w niewielkich, prostych świątyniach w formie megaronu, jak i większych założeniach, towarzyszy im różna liczba kolumn. Najprostszym wariantem jest tzw.  świątynia w antach (templum in antis). Taka nieduża świątynia od frontu ma anty, a pomiędzy nimi dwie kolumny, ewentualnie dwie kariatydy. W templum in antis pomiędzy antami powstawała niewielka wolna przestrzeń, przedsionek czyli pronaos.
W nieco bardziej rozbudowanym wariancie planu anty zdobiły nie tylko ścianę frontową, ale też tylną. W ten sposób na obu krótszych bokach świątyni powtórzony był ten sam układ. Takie rozwiązanie określane jest jako świątynia w podwójnych antach.
W większych budowlach sakralnych z pełną kolumnadą  (m.in. prostylos i amfiprostylos) anty są mniej rozbudowane i krótsze, mniej widoczne.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: ANTA, anty, starożytna Grecja, świątynia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.