Amfidistylos in antis

Amfidistylos in antis, świątynia w podwójnych antach, podwójne templum in antis – typ świątyni występujący w architekturze starożytnej Grecji. Jeden z najprostszych i najskromniejszych wariantów świątyni greckiej, nieco bardziej rozbudowana forma templum in antis. O ile w templum in antis występuje tylko jeden przedsionek, czyli pronaos, to w bardziej rozbudowanym typie są dwa. Przedsionki znajdują się na dwu przeciwnych, krótszych bokach świątyni. Przedsionki utworzone są przez wysunięte, dłuższe ściany, zakończone antami, czyli dekoracyjnie opracowanymi filarami. Pomiędzy antami budowniczowie umieszczali dwie podtrzymujące dach kolumny.  

Budynek zazwyczaj ma niewielkie rozmiary, plan prostokąta, przekryty jest dwuspadowym dachem.

Typy światyń w architekturze starożytnej Grecji: templum in antis, prostylos, amfiprostylos, peripteros, pseudoperipteros, pseudodipteros, monopteros, tolos.

Autor: KZ
Data publikacji: 7.01.2015 14:22
Tagi: architektura Grecji, świątynia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.