Design
DESIGN

Klopsztanga, czyli śląska rzecz od medusa industry na Off Festivalu

 • Komentarze

Klopsztanga trzepak

Projekt Klopsztanga miał swoją premierę na OFF-ie. Instalacja pomysłu medusa industry złożona z kilkunastu klopsztang pojawiła się na terenie Doliny Trzech Stawów

Fot: www.klopsztanga.pl / Off Festival 2011 / medusa industry
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak
 • Klopsztanga trzepak

Na tegorocznym Off Festivalu w Katowicach pracownia medusa industry postawiła… klopsztangi. To po śląsku trzepaki. Ten znikający element pejzażu naszych miast, dzięki nagromadzeniu w jednym miejscu zyskał nowy status – mebla miejskiego służącego zabawie i integracji. Trudno przejść koło klopsztangi obojętnie, bo to przecież żywe wspomnienie z dzieciństwa!

Off Festival w Katowicach, największa impreza muzyczna na Śląsku, dobiegł już końca. Jednak tegoroczna edycja była wzbogacona o niezwykłe meble miejskie – klopsztangi. Tak na Śląsku mówi się o podwórkowych trzepakach. Na festiwalu ustawione na piasku (aby można było fikać bezpiecznie koziołki) stworzyły jedyne w swoim rodzaju miejsce zabawy dla zmęczonych koncertami słuchaczy.

Klopsztangi to nowy projekt medusa industry, firmy projektowej zajmującej się dizajnem, założonej przez architektów z bytomskiej pracowni medusa group. Skąd pomysł na ustawienie stalowych konstrukcji, służących pierwotnie do trzepania dywanów na terenie festiwalu? Zdradza sam Artur Rojek, dyrektor artystyczny OFF Festival Katowice: - Moje spotkania z Przemem Łukasikiem z medusa industry zawsze wcześniej czy później zahaczają o wspomnienia z dzieciństwa, które silnie wpłynęły na naszą osobowość, a które związane były z przestrzenią w jakiej żyliśmy. Mamy na przykład bardzo podobny sentyment do śląskich ogródków działkowych, gdzie tzw. lauby (domki ogródkowe) były budowane z materiałów, jakie wtedy górnicy mieli pod ręką, czyli z taśm gumowych, podkładów kolejowych, różnego rodzaju blach, by na końcu, co zdolniejsi plastycznie, mogli pokryć zewnętrzne ściany bohaterami bajek Walta Disneya, w tym przede wszystkim wizerunkami Myszki Miki, Kaczora Donalda czy Psa Pluto.

W przypadku klopsztang wszystko zaczęło się dosyć niedawno, kiedy Przemo wspomniał o projekcie przywrócenia naszemu regionowi tych magicznych kilku rurek. Pomysł od razu wydał mi się genialny. Zaproponowałem współpracę. W ten o to sposób projekt Klopsztanga miał swoją premierę na OFF-ie. Instalacja złożona z kilkunastu klopsztang pojawiła się na terenie Doliny Trzech Stawów. Mamy nadzieję, że to początek, że dzięki temu będą mogły na nowo pojawić się w przestrzeni miejskiej Katowic – mówi Rojek, wokalista zespołu Myslovitz.

Sami autorzy tak mówią o swoim projekcie Klopsztanga: - To rehabilitacja słowotwórcza, ale i przestrzenna. Ma przywrócić na nowo, choć na chwilę zmurszałe zjawisko klopsztangi. Ma animować, inspirować i kształtować naszą przestrzeń. Przestrzeń rzeczywistą. Nie portalowo-fecebookową, ale tą prawdziwą miejską. Współcześnie klopsztanga jest zapomniana. Wypchnięta przez odkurzacz i plastikowy plac zabaw. A to przecież bardzo utylitarna forma – służy jako trzepak, bramka, huśtawka, plac zabaw, miejsce spotkań i rozmów. Krzyżujące się nogi, fikołki, głowa zwieszona w dół, dyskusje, gra w „gumę” i skubany słonecznik. To prawdziwie pierwotna, śląska przestrzeń publiczna – tłumaczą projektanci z medusa industry.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: www.klopsztanga.pl / Off Festival 2011 / medusa industry
Data publikacji: 8.08.2011 16:17
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.