Architektura
ARCHITEKTURA
Życie w Architekturze

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Głosuj na najlepszą realizację i wygraj nagrody

 • Komentarze

PGE Arena

Rusza internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski – wejdź na stronę www.zyciewarchitekturz.pl, wybierz najlepszy architektoniczny obiekt i zdobądź cenne nagrody

Fot: materiały prasowe
 • PGE Arena
 • Bolko loft
 • Centrum Nauki Kopernik
 • Terminal lotniska w Lublinie
 • Mocak w Krakowie
 • Muzeum Lotnictwa
 • Muzeum Wsi Opolskiej
 • Renoma
 • Sąd w Katowicach
 • Stacja stadion

W ramach Konkursu Życie w Architekturze, rusza internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski. Internauci mogą głosować na jednego ze 120 finalistów konkursu. Wystarczy wejść na stronę www.zyciewarchitekturze.pl - wybierz najlepszy architektoniczny obiekt i zdobądź cenne nagrody.

O tytuł architektonicznego Ulubieńca Polski walczyć będzie 120 realizacji wybranych spośród 1064 zgłoszeń nadesłanych na konkurs, w tym 45 projektów z województwa mazowieckiego, 16 obiektów z małopolskiego, 15 ze śląskiego, 12 z dolnośląskiego, 8 z lubelskiego, po 6 z wielkopolskiego i opolskiego, 3 z województwa pomorskiego, po 2 z łódzkiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego oraz po jednym z województwa kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego.

Wejdź na stronę i zagłosuj

Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę konkursu www.zyciewarchitekturze.pl i kliknąć w miniaturę wybranego obiektu. Ulubione budynki można odnaleźć według konkursowych kategorii, po nazwach pracowni architektonicznych, które je zaprojektowały oraz po województwach, na terenie których się znajdują. Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zaprasza też internautów do zamieszczania krótkich uzasadnień dokonanego wyboru. Autorzy najciekawszych komentarzy otrzymają albumy o architekturze i sztuce, a troje z nich zaproszenia na uroczystą galę rozdania nagród.

Rekordowa VII edycja

W VII edycji konkursu Życie w Architekturze (lata 2000-2012) wpłynęła rekordowa liczba 1075 zgłoszeń. Wśród nadesłanych projektów znalazło się 557 gmachów użyteczności publicznej, 213 budynków wielorodzinnych, 211 domów jednorodzinnych i 94 przestrzenie publiczne. W sumie to o ponad 30 procent obiektów więcej niż podczas poprzedniej edycji ogólnopolskiej, obejmującej lata 1989-1999 i aż o 50 procent więcej niż w tegorocznej edycji prestiżowego Word Architecture Festival, gdzie własne projekty zgłaszać mogą architekci z całego świata.

W pierwszym etapie profesjonalne jury wyłoniło 120 finalistów – realizacji, na które od 29 października internauci mogą głosować w specjalnym plebiscycie na Ulubieńca Polski. W drugim etapie spośród 120 projektów jury wybierze 12, które nominowane będą do nagród głównych. Autorzy tych wyróżnionych obiektów zaprezentują je podczas otwartej dla publicznością prezentacji, która odbędzie się 13 listopada w warszawskiej galerii Zachęta. Ostatecznych zwycięzców, w tym laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce, nagrody przyznanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, poznamy podczas finałowej gali 5 grudnia 2012 roku.

Konkurs Życie w Architekturze organizuje miesięcznik „Architektura-murator”. Partnerami VII edycji Konkursu są Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Po zakończeniu konkursu redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zamieści wszystkie 1075 nadesłanych projektów na specjalnej podstronie internetowej, co pozwoli stworzyć pierwszą w naszym kraju przekrojową prezentację polskiej architektury początku XXI wieku.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006

  Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 29.10.2012 09:42
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.