Architektura
ARCHITEKTURA
Praca architekta

O czym musi wiedzieć młody architekt zanim zacznie pracę w zawodzie?

  • Komentarze

Rekrutacja na studia architektoniczne

Rekrutacja na studia architektoniczne

Wybraliśmy 10 rzeczy, które powinien widzieć każdy architekt zanim zacznie pracować w zawodzie. Niektóre z nich są banalne, inne wiążą się ze specjalistyczną wiedzą. Czy dodalibyście coś do tej listy?

Stworzyliśmy listę 10 rzeczy, które współczesny, młody architekt rozpoczynający swoją przygodę w zawodzie, powinien wiedzieć lub o czym powinien pamiętać. Niektóre z nich są ważne i nierozerwalne z zawodem architekta inne potraktowaliśmy z przymrużeniem oka. Jednak wszystkie mają wpływ na jakość wykonywanej pracy. Zapomnieliśmy o czymś? Jeżeli tak, dopisujcie inne elementy w komentarzach.

Co musi wiedzieć i o czym musi pamiętać każdy młody architekt rozpoczynając pracę w zawodzie?

1. Wytrzymałość na zginanie i rozciąganie – bez wiedzy co to jest, i jakimi parametrami charakteryzują się dane materiały i rozwiązania nie zaprojektujesz bezpiecznego w użytkowaniu obiektu

2. Building Information Modeling (BIM) – współczesny, młody architekt powinien wiedzieć czym są zapisane tu cyfrowe modele obiektów budowlanych

3. Jak odetkać rapidograf – to wiedza bezcenna dla każdego architekta, który wciąż zanim zaprojektuje na komputerze, narysuje na kartce

4. Jak poruszać się na wózku inwalidzkim – teoria w projektowaniu obiektów dostosowanych dla osób niepełnosprawnych to tak naprawdę nic. Najważniejsza jest praktyka. Wymiary i liczby dają małe wyobrażenie o rzeczywistym zapotrzebowaniu na przestrzeń w jakiej porusza się osoba niepełnosprawna.

5. Back-up i skrót Ctrl+S – dwa elementy, o których powinien myśleć każdy architekt podczas wykonywania projektu na komputerze. Każdy, kto chodź raz ujrzał na ekranie komunikat „błąd krytyczny” nie zapomina o wykonywaniu kopii zapasowej pliku oraz o zapisywaniu postępu pracy, tak często jak to możliwe:)

6. Każdy architekt umie „złapać” kadr, perspektywę używając dwóch dłoni i w ten kadr wpisać pomysł na swoją zabudowę

7. Każdy młody architekt musi wiedzieć skąd pochodzą i jak tworzy się materiały budowlane –najlepiej wszystkie, ale na pewno te, które są użyte w wykonywaniem obecnie projekcie.

8. Pamiętaj – Photoshop może wszystko. Jeżeli po całej nocy renderowania zauważasz błąd na wizualizacji, nie wykonuj jej od początku – popraw ją w Photoshopie lub innym programie graficznym, oszczędzisz czas zarówno swój, jak i inwestora.

9. Każdy młody architekt musi znać zasady ergonomii – bez tego nie uda zaprojektować się funkcjonalnego i dopasowanego do konkretnych potrzeb wnętrza.

10. Konstrukcje – wszelkiego rodzaju: drewniane, betonowe czy stalowe. Mimo, że w zaawansowane projektu nadzoruje konstruktor, każdy architekt musi wiedzieć, jak rozkłada się siła i naprężenia w budynku – musi znać wytrzymałości elementów konstrukcyjnych i zasady ich stosowania (rozpiętości czy wysokości)

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 13.02.2017 13:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.