Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć w

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Polsce. Weekend z ginącymi zabytkami

  • Komentarze

Zamek Uraz

Majówka 2012 to świetny moment, żeby wybrać się szlakiem ginących zabytków

Fot: Robert Wrzesiński/Wikimedia

Co zobaczyć w Polsce? Wakacje 2013 to świetny pretekst aby wyruszyć na poszukiwania ginących zabytków. Warto zobaczyć miejsca, które kiedyś były perłami architektury, a dziś giną bezpowrotnie obracając się w ruinę.

Co zobaczyć w Polsce. Wakacje 2013 to znakomity moment, żeby wyjść z domu, wsiąść w samochód i poszukać w swojej okolicy niszczejących zamków czy dworków. Niestety ze smutkiem trzeba powiedzieć, że tych w całej Polsce nie brakuje. Każdy region naszego kraju praktycznie jest naznaczony niszczejącymi przykładami architektonicznych pereł. Wakacja 2013 to znakomity pretekst, żeby wziąć aparat i uwiecznić ginącą architekturę Polski.

Wakacje 2013. Co zobaczyć we Wrocławiu i okolicach

Wakacje 2013. Co zobaczyć. Tylko mapa Dolnego Śląska i okolic Wrocławia cała jest wypunktowana przykładami obiektów, które niszczeją. Po Internecie krążą swoiste zabytkowe listy hańb. Internauci wyszukują i opisują przykłady niszczejących budowli, zamków i dworów. Na jednej tylko stronie zabytkidolnegoslaska.blogspot.com znaleźliśmy ich kilkadziesiąt. Waro zobaczyć Dwór w Chocianowcu, Pałac w Czerńczycach czy Zamek w Gościszowie straszą niszczejąca elewacją. A architektonicznej świetności świadczą już tylko rozpadające się mury. Co ciekawe wiele z tych zabytków z okolic Wrocławia figuruje na listach zabytków.

Wakacje 2013: co zobaczyć na Dolnym Śląsku

Ale z braku pieniędzy i pomysłów na zagospodarowanie po prostu niszczeją. Być może wakacja 2013 są ostatnim momentem na ich zobaczenie i uwiecznienie. Bo choć wiele z tych architektonicznych pereł można by uratować i poddać rewitalizacji, to najczęściej inwestorzy i budowlańcy wolą iść na łatwiznę, burząc zabytkowe obiekty. Dolny Śląsk to żaden wyjątek. Cała mapa Polski usiana jest podobnymi przykładami. Trzeba tylko wyjść z domu i rozejrzeć się dokoła. A nic temu nie sprzyja tak bardzo, jak weekend majowy.

>>Wrocław, Kraków, Warszawa, czyli wakacje 2013 z architekturą

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Robert Wrzesiński/Wikimedia
Data publikacji: 26.04.2012 16:07
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.