Architektura
ARCHITEKTURA

Jakie domy jednorodzinne projektują w Bułgarii? Bryła autorstwa I/O

 • Komentarze

Dom jednorodzinny The Slight Slope Long House w Bułgarii

Dom jednorodzinny The Slight Slope Long House w Bułgarii

Fot: I/O Architects
 • Elewacja frontowa bryły The Slight Slope Long House w Bułgarii, autorstwa I/O Architects
 • Dom jednorodzinny The Slight Slope Long House w Bułgarii
 • Widok od lewej strony elewacji frontowej - bryła The Slight Slope Long House w Bułgarii, autorstwa I/O Architects
 • Elewacja krótsza i wjazd do garażu - bryła The Slight Slope Long House w Bułgarii, autorstwa I/O Architects
 • Garaż w domu jednorodzinnym The Slight Slope Long House w Bułgarii, autorstwa I/O Architects

The Slight Slope Long House to projekt horyzontalnego domu jednorodzinnego wykonany w bułgarskiej pracowni architektonicznej I/O Architects. Bryła charakteryzuje się podłużnym kształtem i lekko nachylonym narożnikiem, od którego powstała nazwa obiektu

Architektura w Bułgarii. Dom na zboczu

Budynek The Slight Slope Long House znajduje się w Targovishte w Bułgarii. Jest to elegancki dom jednorodzinny z dużym salonem, częścią jadalną i domowym biurem. Wewnątrz znajduje się sypialnia dla mieszkańców i dwie sypialnie gościnne. W budynku znajduje się również garaż, wyposażony w 3 miejsca parkingowe. Horyzontalna forma domu ustawiona jest bardzo korzystnie względem słońca. Powierzchnia całkowita obiektu to 672 mkw, zaś powierzchnia działki, na której się znajduje to 6970 mkw.

Okolica domu, a zwłaszcza jego najbliższe otoczenie, przypomina widownię antycznego teatru – działka pochylona jest do wewnątrz. To nachylenie terenu przyczyniło się do powstania skosu w prawej części elewacji frontowej. To najbardziej charakterystyczny fragment tej architektury współczesnej. W tym miejscu zlokalizowano pomieszczenia, których wysokość zmienia się wraz ze stopniem prywatności. Na skośny element architektoniczny można wejść jak na taras, ponieważ składa się on ze stopni – wygląda jak rozciągnięte schody. Przy pierwszym stopniu znajduje się wejście do domu. Na równoległej elewacji zlokalizowano wjazd do garażu.

Amfilada w wersji współczesnej

Na lewo od wejścia do domu znajduje się szereg pomieszczeń przypominających amfiladę. Wejście główne prowadzi do salonu dziennego z jadalnią i skrzętnie ukrytą kuchnią. W kuchni znajduje się również zejscie do garażu i spiżarni. Z salonu przechodzimy do biura, które zlokalizowane jest 4 stopnie wyżej. Z biura przechodzi się do dużej garderoby, a z niej do sypialni głównej połączonej z łazienką. Biuro wyposażone jest również w wyjście na taras.

Na prawo od wejścia natomiast zlokalizowane są dwa biegi schodów - jedej z nich prowadzi do garażu, zaś drugi na wyższą kondygnację. Na piętrze znajduje się hol i wejścia do łazienki, pralni i dwóch mniejszych sypialni. Ze szczytowego pomieszczenia (sypialnia) można się dostać na wspomniany wcześniej, charakterystyczny taras ze stopniami. Cała elewacja frontowa jest wypełniona przeszkleniami w czarnych oprawach okiennych. Przed promieniami słonecznymi ochronić mogę jedynie zasłony z jasnego materiału.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.