archirama.pl

Coworking w stylu art deco

Biura i przestrzenie coworkinowe kojarzą się raczej z meblami z palet i minimalizmem, niż luksusem.  Ale w Australii wszystko jest przecież postawione na głowie

Wnętrze biura w Paramount House, Sydney

Coworkingowe biuro, Paramount House w Sydney.

Fot: Trevor Mein

W Polsce przestrzenie coworkingowe wciąż są uważane za nowość i służą stosunkowo niewielkiej grupie ludzi. Stereotypowy pracownik takiego biura to grafik, informatyk, ogólnie przedstawiciel jednego z wolnych zawodów, młody i nowoczesny. Wspólne biura są więc urządzone raczej prosto, oscylując między stylem skandynawskim, klimatem loftu, z odrobiną dekoracji w rodzaju muralu albo zabawnych napisów.
Ten model najprawdopodobniej będzie ewoluował w miarę jak zmieni się profil użytkowników. Tam, gdzie rynek wspólnych biur jest już dojrzały, wnętrza są różnorodne. Pod względem lości przestrzeni coworkingowej w przeliczeniu na jednego mieszkańca Australia jest w czołówce. Wśród nowych biur są tak nietypowe, jak wnętrza Paramount House w Sydney.

Rewitalizacja na antypodach

Wybudowany w latach 40. ubiegłego wieku budynek należał pierwotnie do  holywoodzkiego potentata filmowego, Paramount Pictures. Gmach w stylu art deco mieścił australijską siedzibę firmy i centrum dystrybucyjne.

W 2014 roku budynek został poddany rewitalizacji. Odtworzono detale architektoniczne, przystowowano instalacje do współczesnych potrzeb i wprowadzono nowe funkcje. Obok kina w stylu retro w Paramount House działa m.in. kawiarnia, a od niedawna także biura wykończone w stylu nawiazującym do pierwotnego wystroju. Pracownia Woods Bagot i firma budowlana Elan Construct współtworzyły  nietypową przestrzeń biurową Paramount by The Office Space.  Znalazły się w niej 22 saloniki biznesowe i sala konferencyjna, aneks kuchenny a także bar. W aranżacji wnętrz wykorzystano liczące pół wieku elementy z mosiądzu, wnętrze obłożono drewnem wiśni amerykańskiej. Ten sam gatunek drewna w postaci forniru pojawił się na wielu meblach.  Polerowany metal i drewno zestawiono z innymi tradycyjnymi materiałami, brązową skórą, marmurem i wapieniem.
W rezultacie architektura wnętrz kojarzy się raczej z apartamentem w stylu retro niż typowym biurem na godziny.

Autor: KZ
Zdjęcia: Trevor Mein
Data publikacji: 22.01.2016 13:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!