Architektura
ARCHITEKTURA

Biurowiec 2226. Współczesna architektura bez maszyn

  • Komentarze

Biurowiec 2226. Budynek pasywny i praktyczny

Biurowiec 2226 został wybudowany na terenie parku przemysłowego, na obszernej działce. Architeki zagospodarowali ją na nowo, tworząc uporządkowaną przestrzeń z drzewami - ramą dla budynku

Fot: Baumschlager Eberle © Norbert Prommer, materiały Wienerberger
  • Biurowiec 2226. Budynek pasywny i praktyczny
  • Austriacki biurowiec w Lustenau
  • Ceglana ściana ma szerokość przeszło 70 cm. Biurowiec 2226
  • Wnętrze biurowca 2226

Biuro bez klimatyzacji, bez wentylacji, bez ogrzewania – a jednak wygodne i funkcjonalne. To biurowiec  2226 w austriackim mieście Lustenau

Liczące niespełna 21 tysięcy mieszkańców Lustenau ma kilka powodów do dumy: dwie niezłe drużyny piłkarskie, firmy z zaawansowanych technologicznie branż, bogatą historię, było niezależnym księstwem. Od 2016 do tej kolekcji doszedł najlepszy ceglany budynek na świecie. Nagrodzony w konkursie Wienerberger Brick Award biurowiec 2226 trudno nazwać banalnym obiektem. Jego projektanci z biura be baumschlager eberle zdecydowali się na powrót do korzeni. Ich projekt miał oferować użytkownikowi co najmniej taki sam komfort użytkowania jak inne współczesne budynki biurowe, wpisywać się w nurt zrównoważonego rozwoju, a w dodatku być tani w utrzymaniu. Architekci zrezygnowali więc z technologicznych fajerwerków, którymi tak chętnie chwali się wielu inwestorów. Ich biurowiec nie ma ogniw fotowoltaicznych, wiatraków, pompy ciepła. Co więcej, nie ma też standardowych systemów traktowanych jako niezbędne w nowoczesnym budynku, czyli klimatyzacji i ogrzewania.

Nowe technologie

Budynek został zaprojektowany z wykorzystaniem współczesnych narzędzi architekta, w tym symulacji zużycia energii. Autorzy projektu wrócili do pomysłu stosownego z powodzeniem od wieków, czyli zastosowania dużej masy termicznej. Grube ściany i stropy powoli się nagrzewają i równie powoli oddają ciepło, więc ograniczają wahania temperatury. Austriacki biurowiec ma więc bardzo grube, solidne ściany. Wymurowano je z cegieł szerokości 36 centymetrów, łącznie ściana ma przeszło 70 cm. Warstwa wewnętrzna zapewnia nośność, zewnętrzna zbudowana jest z porowatego materiału i służy jako izolacja. Taka struktura wystarcza, by we wnętrzu panowała komfortowa temperatura, zgodnie z nazwą mieszcząca się w przedziale 22-26 stopni Celsjusza.

Taki efekt jest możliwy dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i stolarki okiennej. Choć ściany nie mają typowej izolacji, to dach jest ocieplony grubą na 40 cm warstwą styropianu, a instalacje izolowane są próżniowymi panelami, czyli produktem o najlepszych na rynku parametrach.

Ograniczona powierzchnia okien sprawia, że budynek nie przypomina typowego „szklanego pudełka” z dzielnic biurowych na całym świecie. Mniejsza powierzchnia okien oznacza z jednej strony nieco gorsze doświetlenie wnętrza, z drugiej ograniczenie nagrzewania pomieszczeń. Trzyszybowe pakiety ograniczają straty ciepła.  

Problem wentylacji został rozwiązany równie prosto, przez otwieranie okien. Przepływ powietrza kontrolowany jest przez komputer. Zimą o otwarciu okna decyduje przede wszystkim rosnący poziom dwutlenku węgla w powietrzu, latem konieczność wietrzenia pomieszczeń, zwłaszcza w nocy, gdy na zewnątrz jest chłodno. Na komfort użytkowania wpływa też większa niż standardowa wysokość pomieszczeń, na parterze sięgająca 4,2 metra.
W budynku nie ma systemu ogrzewania. Ciepło ludzkiego ciała, a przede wszystkim komputerów i innych urządzeń elektrycznych okazuje się wystarczające.

Modernizm wiecznie żywy

Biała bryła z płaskim dachem przypomina nieco klasyczne budowle  modernizmu. Nie jest jednak prostym kubikiem, architekci nadali budynkowi subtelny modelunek przez lekkie przesuniecie narożników i niesymetryczne cofnięcie wyższych kondygnacji. W ten sposób powstaje złudzenie przenikających się nawzajem prostopadłościanów. Wnętrza są białe i puste, z meblami z metalowych rurek które pewnie spodobały by się Le Corbusierowi. Całość podoba się także samym projektantom – siedziba be baumschlager eberle zajmuje dwie kondygnacje kameralnego biurowca.

Biurowiec 2226
Lokalizacja: Millennium Park 20, Lustenau, Austria
Autorzy: be baumschlager eberle, Jürgen Stoppel, współpraca Hugo Herrera Pianno, Markus Altmann
Inwestor: AD Vermietung OG
Optymalizacja energetyczna: Lars Junghans
Liczba kondygnacji nadziemnych: 6
Powierzchnia: 13 138 m2
Fotografie: Eduard Hueber

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.