Architektura i architektura wnętrz Małopolskiego Ogrodu Sztuki funkcjonuje od połowy października 2012 roku. Ta niesamowita bryła mieści się przy ulicy Rajskiej 12, naprzeciwko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Dotychczas w jej wnętrzach od 1948 roku znajdowały się pracownie scenotechniczne dwóch teatrów: Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatru Starego.
Architektura – bryła łącząca zabytkowe elementy z nowoczesnością
Pracownia Ingarden & Ewý Architekci, w której portfolio znalazł się zwycięski projekt (konkurs ogłosił Teatr Słowackiego oraz SARP) zaproponowała koncepcję pięciokondygnacyjnej bryły, która łączy zastane, zabytkowe elementy z nowoczesnością.
Zza przeszklonej fasady architektury Małopolskiego Ogrodu Sztuki widać zrekonstruowaną część muru starego budynku. Została ona ponownie wybudowana z przeszuło stuletnich cegieł. Bryła budynku idealnie komponuje się z otoczeniem. Uzyskano to poprzez zadaszenie poprowadzone tak jak dachy sąsiadujących z bryłą zabudowań.
Architektura wnętrz – wielofunkcyjne wnętrza MOSu
Architektura i architektura wnętrz Małopolskiego Ogrodu Sztuki wykorzystywana jest przez dwie instytucje: Teatr im Juliusza Słowackiego oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. We wnętrzach zaaranżowano mediatekę z ogromną kolekcją multimedialnych zasobów książek oraz muzyki. Architektura wnętrz skrywa także wielofunkcyjną salę widowiskową, która mieści ok. 300 osób. Jej wnętrza przystosowane są na potrzeby dużych spektakli, kameralnych koncertów, wystaw, seansów filmowych, oraz spotkań takich jak konferencje czy pokazy mody. Kolejnym wnętrzem jest sala kinowa na 98 miejsc. Architektura i architektura wnętrz bryły Małopolskiego Ogrodu Sztuki daje możliwości do organizacji różnorodnych projektów wykorzystujących kilka dziedzin sztuki.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
