Architektura
ARCHITEKTURA
Dom jednorodzinny

Architektura w zgodzie z przyrodą. Zobacz pomysłowy projekt domu jednorodzinnego

 • Komentarze

Dom Yenga od 81.waw.pl

Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, co spowodowało, że wejście do budynku zostało cofnięte i zadaszone

Fot: 81.waw.pl
 • Dom Yenga od 81.waw.pl
 • Dom Yenga od 81.waw.pl
 • Dom Yenga od 81.waw.pl
 • Dom Yenga od 81.waw.pl
 • Dom Yenga od 81.waw.pl

Architektura wtapiająca się w przyrodę to już pewnego rodzaju trend w polskim budownictwie. Pracownia 81.waw.pl ma kolejny pomysł na projekt domu wkomponowanego w krajobraz otaczającej go działki.

Dom Yenga, bo tak nazywa się najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl, został stworzony w harmonii z przyrodą. Ważną rolę odegrał tu sam modrzew, który jest głównym elementem elewacji.

Dom jednorodzinny Yenga to nawiązanie do popularnej gry

Nawiązując do popularnej gry, projektanci z pracowni 81.waw.pl tak ustawili bryły budynku, aby wyglądały, jakby mogły się przesuwać między sobą. W miejscach „przesunięć” pojawiają się okna.

Dom ma powierzchnię około 155 m2. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu, jest on przestronny. Głównym elementem wykończenia elewacji jest deska modrzewiowa, w której grafitowym kolorem odznacza się ślusarki okiennej.

Rozwiązanie bryłowe domu jednorodzinnego

Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, co spowodowało, że wejście do budynku zostało cofnięte i zadaszone. Od strony części wjazdowej nie ma praktycznie okien – to ze względu na ustawienie tej części domu jednorodzinnego od strony północnej. Część dzienna jest otwarta na południe i zachód. Przed domem znajduje się wiata na samochody.

Rozwiązania funkcjonalne we wnętrzu domu

Część dzienna wraz z holem tworzy otwartą przestrzeń, która powstała dzięki nietypowej konstrukcji brył budynku. Na piętrze została przerwana ażurową wkładką, która łączy komunikację ogólną z częścią nocną, została także podkreślona świetlikami w dachu, które doświetlają wnętrze. Dodatkowo, na samej górze znajduje się taras o powierzchni około 40 m2. Dom Yenga to przykład wykorzystania małej działki, ale i nietypowej konstrukcji, która została stworzona przez zabawę formą.

Wchodząc do budynku od razu mamy dostęp do holu, garderoby i pracowni/gabinetu. Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna, czyli otwarta kuchnia, jadalnia i salon. Cała ta część jest przeszklona. Na parterze znalazło się również miejsce na kotłownię i pomieszczenie techniczne, do których dostęp jest również z zewnątrz.

przeczytaj rowniez
Autor: 81.waw.pl - materiały prasowe
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 9.02.2017 08:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.