Architektura
ARCHITEKTURA
Walka ze smogiem

Anty – smogowy wieżowiec mieszkalny. Tajwan stawia pierwszy krok w walce ze

  • Komentarze

Wieżowiec antysmogowy na Tajwanie
Fot: Aban Tech (źródło: youtube.com)

Walka ze śmiertelnym smogiem stała się coraz bardziej popularna. Francuscy architekci zaprojektowali niesamowity wieżowiec, który ma pomóc oczyszczać powietrze. Czy w Polsce mają szanse powstać takie realizacje?

W jaki sposób budynek może walczyć ze smogiem?

Zieleń – to ona pomaga walczyć z nadmiarem dwutlenku węgla. Dlatego ze wszystkich stron budynku, znajdują się tarasy, które zostaną obsadzone 23 tysiącami drzew i krzewów. Poza tarasami drzewa znajdą się na dachu i balkonach. Dla porównania, mniej więcej taka sama liczba nasadzeń znajduje się w nowojorskim Central Parku.

Taka ilość roślin jest w stanie absorbować 130 ton dwutlenku węgla rocznie. Jest to równowartość ilości spalin emitowanych przez 27 samochodów. Według danych z 2008 roku Tajwan wyprodukował ponad 260 mln ton CO2. Dzięki wykorzystaniu roślin powietrze przynajmniej w pewnym stopniu będzie mogło zostać wyczyszczone z substancji generujących niebezpieczny smog. Mimo, że budynek nie pochłonie całego smogu w Taipei, to jest to krok w kierunku zrównoważonej przyszłości.

Walka ze smogiem – wieżowiec a apartamentami

We wnętrzu wieżowca ma znaleźć się 40 luksusowych i wyposażonych apartamentów. Wieżowiec przypomina spirale i był inspirowany nićmi DNA. Budynek tworzą dwie nici, które przekręcają się o 90 stopni. 20 piętrowy wieżowiec znajdzie się w samym sercu Taipei – w dzielnicy Xinyi. Każde mieszkanie będzie posiadać pokój dzienny, kilka sypialni, jadalnię i kuchnię oraz łazienki. Z tarasów będzie można podziwiać niesamowity widok na Taipei.

W budynku znajdzie się również pływalnia i fitness center. Do tego każdy będzie miał zapewnione miejsce w garażu. Budynek został nazwany Tao Zhu Yin Yuan Tower. Zakręcony wieżowiec powoli zaczyna dominować nad zabudową w mieście Taipei. Jego budowa rozpoczęła się w 2013 roku o zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2017.

Problem smogu jest również coraz bardziej nagłaśniany w Polsce. Powoli zaczynają rozwijać się inicjatywy, promujące budowę chociażby wieży anty – smogowej. Jednak na chwilę obecną najważniejsze, jest uświadomienie Polaków co powoduje narastanie tego problemu i chęć wspólnej walki ze smogiem.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Aban Tech (źródło: youtube.com)
Data publikacji: 31.01.2017 14:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.