Koloseum

Koloseum, czyli amfiteatr Flawiuszy, to najbardziej znany obiekt służący do urządzania publicznych widowisk w starożytnym Rzymie. Imponująca bryła amfiteatru zbudowana została u podnóża Eskwilinu przez cesarzy z dynastii Flawiuszy. Budowę rozpoczął w 70 r. n.e. Wespazjan, a ukończył w 80 r. n.e. jego syn Tytus.
Owalny amfiteatr liczy 188 metrów długości i 156 szerokości. Koloseum zajmuje powierzchnię ok. 24 000 mkw. Wysokość obiektu to ok. 48,5 metrów, a maksymalna liczba widzów, którzy mogli oglądać spektakle, mogła według różnych autorów sięgać 50, a nawet 70 000 osób. Był to największy amfiteatr w imperium rzymskim, ale potoczna nazwa, wbrew potocznym wyobrażeniom, nie pochodzi od gigantycznych rozmiarów antycznego centrum sportowego. Utworzona została od Kolosa, czyli ogromnego posągu cesarza Nerona, ustawionego w starożytności obok Koloseum. Czterdziestometrowa rzeźba miała rozmiary porównywalne z nowojorską Statuą Wolności (46,5 m).  

Widziany od zewnątrz, budynek ma cztery kondygnacje. Trzy niższe są ciągiem arkad, w których zastosowano porządki toskański, joński i koryncki. Budynek zaopatrzono w 80 ponumerowanych wejść i klatek schodowych, umożliwiających szybkie opuszczenie obiektu. Cztery z nich zarezerwowano dla cesarza i dostojników. Również na widowni wyznaczone zostały specjalne loże dla dworu i westalek.
Wewnątrz budynku znajdował się system korytarzy umożliwiających sprawną komunikację. Korytarze przekryte były sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Nad widownią w razie niepogody rozpinano velarium.
Pod powierzchnią areny mieściły się pomieszczenia gladiatorów, mechanizmy używane w trakcie spektakli, klatki dla dzikich zwierząt i inne pomieszczenia pomocnicze.
Koloseum było reprezentacyjnym budynkiem z bogatą dekoracją architektoniczną i rzeźbiarską. Arkady ozdobione były posągami rzymskich dostojników i przedstawieniami postaci mitologicznych.

Architektura wnętrz Koloseum

Wnętrze Koloseum  ozdobione było malowanymi stiukami i wyłożone marmurem, znajdowały się w nim również mozaiki przedstawiające m.in. walki gladiatorów.

Historia Koloseum
Koloseum zostało w 445 r. uszkodzone przez trzęsienie ziemi, choć przez kolejne lata służyło jeszcze jako miejsce spektakli. Ostatnie igrzyska odbyły się w Koloseum w 526 roku. We wczesnym średniowieczu arena służyła jako cmentarz, a wewnątrz kręgu murów powstał kościół. Na przełomie XII i XIII wieku amfiteatr zmieniono w twierdzę. Przez wieki postępowało niszczenie Koloseum, zarówno przez powtarzające się trzęsienia ziemi, jak i przez mieszkańców Rzymu, którzy traktowali budynek jako kamieniołom – do wybudowania obiektu zużyto ok. 100 000 metrów sześciennych trawertynu. Taka eksploatacja kamiennych bloków zakończyła się dopiero w XVIII wieku.


Zdjęcia: Diliff/Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: AMFITEATR, Koloseum, starożytny Rzym
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.