Balkon

Balkon to nadwieszony, wysunięty przed bryłę budynku element architektoniczny. Balkon jest otwarty (por. ganek), łączy wnętrze budynku z otoczeniem, co istotne jest szczególnie w miastach. Balkon pełni pewne funkcje użytkowe, powiększa powierzchnię mieszkania i jest dogodnym punktem obserwacyjnym. Niekiedy pełni funkcje ceremonialne (papieski balkon w Watykanie, balkony-mównice), w budynkach sakralnych mieści niekiedy chór, w reprezentacyjnych salach dworskich na balkonach występowali muzycy.
Równocześnie balkon jest elementem dekoracyjnym, urozmaicającym bryłę budynku. Zastosowanie ażurów (balustrada) i dekoracyjnie ukształtowanych detali może zwiększyć jeszcze plastyczny wyraz obiektu.  Pojedynczy balkon może być mocnym akcentem, podkreślającym np. oś budynku, wielokrotnie powtórzony decyduje o rytmie elewacji.
Balkony znane były już w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu.  W imperium rzymskim okresu cesarstwa balkon był częstym elementem domów prywatnych. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne z Rzymu, Ostii czy Pompejów.
W architekturze nowożytnej balkony były charakterystyczne raczej dla architektury pałacowej (np. pałace w Wenecji). Współcześnie są typowe dla architektury mieszkaniowej.

Balkon – konstrukcja

Płyta balkonowa może być pozbawiona podpór lub być wsparta na dekoracyjnych wspornikach (atlanci, konsole) i otoczona balustradą. W architekturze współczesnej balkon składa się najczęściej z zawieszonej wspornikowo płyty żelbetowej o szerokości do 150 cm. Płyta może być wsparta na osadzonych w ścianie belkach stalowych lub żelbetowych. Balkon otacza balustrada wysokości 90-110 cm, ażurowa albo pełna. W Polsce balkon może się znajdować na  wysokości nie mniejszej, niż 240 cm nad chodnikiem. Ponadto projektanci muszą pozostawić nieosłonięte pasmo ruchu od strony jezdni nie węższe, niż 100 cm. Balustrady te nie mogą mieć ostro zakończonych zakończeń, a jeśli w budynku zastosowano szklane balustrady, muszą być one wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości, rozpadającego się na małe, a zatem mniej groźne odłamki.  
Drapacze chmur nie mają balkonów – względy bezpieczeństwa sprawiają, że umieszczanie ich na wysokości przekraczającej 25 metrów jest niedozwolone. Szczegółowe warunki techniczne >>

Zdjęcia: Paweł Pomykalski
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura współczesna, balkon, bryła
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.